• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Farklı bir sütundaki değere göre işlem yapma

suayipson

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Melih
Office Vers.
O365 Eng
Merhabalar,

Farklı sütunlarda birden fazla kontrol işlemi yaptırıp bu çıkan verilerin birbirine yüzdesel oranını hesaplayan bir formül oluşturmaya çalışıyorum. Bu konuda örnek üzerinden gitmek en sağlıklısı olacak. Excel'de basit bir örnek yaptım, bunun nasıl formülünün yazılacağıyla ilgili destek olmanızı rica ediyorum.

Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• Excel Örnek.xlsx
    9.3 KB · Görüntüleme: 3

suayipson

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Melih
Office Vers.
O365 Eng
Merhaba,
Destek olabilecek var mı?

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Ne istediğiniz anlaşılmıyor?
ürün bazında mı toplam alacaksınız?
Bölge bazında mı?
Bir bölgeden gelen bir ürünün tüm bölgelere oranı mı?
vs.. vs..

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Anlatmadığınızdan tüme varımla ancak bu kadar olabildi. (makro çözüm)

Ekli dosyalar

• suayipson-Excel Örnek.zip
    13.2 KB · Görüntüleme: 3

suayipson

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Melih
Office Vers.
O365 Eng
Merhabalar,

Öncelikle teşekkürler ilginiz için.

Aslında örnek üzerinden giderken hesaplamayı da altına koydum, daha anlaşılır olur diye düşündüm sanırım anlatamamışım.

1- İlk olarak A sütununda bir değer aratıyoruz ve bu değere karşılık gelen ikinci bir değeri de B sütununda aratıyoruz. Mantık, her iki sütunda da belirli koşulları sağlayan bilgilere karşılık gelen C satırını toplamak. Yani A'da "Elma" olup VE B'de de "İstanbul" varsa bu koşullara uyan C sütunundaki değerleri topla diyoruz (15 + 30 = 45)
2- İkinci olarak yine yukarıdaki mantıkla A sütununda "Muz" olan VE B sütununda "İstanbul" olanlara karşılık gelen C sütunundaki değerleri de topla diyoruz (10 + 50 = 60)
3- Son olarak ilk buldüğun değerler toplamını (45), ikinci bulduğun değerler toplamına oranını bul diyoruz (45/60 * 100 = %75)
4- Bunu yaparken de kullanılacak formülün belirli hücreleri değil, sonradan eklenebilecek satırlar için de yapmasını istiyoruz.

Umarım biraz daha anlaşılır olmuştur.
İyi akşamlar..

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Ne yazıkki yine birşey anlamadım.
Örnek dosyanızı manuel doldurup ekleyin.
İsteğinizi düzyazı şeklinde tanımlayın.

İki değişkenli bir tabloda kaybolduk...

suayipson

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Melih
Office Vers.
O365 Eng
Merhabalar,
Tekrardan bir excel ekliyorum. Umarım daha açıklayıcı olmuştur.
İlginiz için teşekkür ederim ve iyi seneler dilerim

Ekli dosyalar

• Excel Örnek Anlatım-2.xlsx
    9.9 KB · Görüntüleme: 2

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba birde bu eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• suayipson-Excel Örnek-1.zip
    15 KB · Görüntüleme: 3

suayipson

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Melih
Office Vers.
O365 Eng
Merhaba muygun bey,

Öncelikle teşekkürler desteğiniz için.
Hazılanan dokümanla ilgili bir soru sormak istiyorum.
Bu ikili arama ve karşısındaki değerleri belirtilen şekilde hesaplama işlemleri makro'dan ziyade formüllere dökülemez mi? Az bir veri olursa bu da işimi görür ama filtrelenecek eşleşmelerin olasılıkları fazla olursa, insan hatalarına neden olabilir.
Bu durum sadece makro ile çözülebiliyorsa, bu ikili doğrulama tercihlerini ayrı ayrı sütunlarda belirtebilir miyiz? (Örneğin ilk durum kontrolünde ayrı bir sütunda "Elma", yanındaki sütunda "İstanbul", ikinci durum kontrolünde, yine ayrı bir sütunda "Muz" ve başka bir sütunda "İstanbul" seçilerek hataları en aza indirebiliriz.

Yapılamıyorsa, yine de çok teşekkürler desteğiniz için.
İyi çalışmalar..

suayipson

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Melih
Office Vers.
O365 Eng
Merhaba muygun bey,

Yukarıda yazdıklarımı düzelterek tekrardan talebimi iletiyorum, yukarıyı baz almayın lütfen.

Öncelikle teşekkürler için çok teşekkür ederim.

Hazılanan dokümanla ilgili bir soru sormak istiyorum. Bu ikili arama ve karşısındaki değerlerin toplamının oranlaması işlemleri makro'dan ziyade formüllere dökülemez mi? Az bir veri olursa bu da işimi görür ama filtrelenecek eşleşmelerin olasılıkları fazla olursa, insan hatalarına neden olabilir. Ayrıca, toplanan 2 sayının birbirine oranı yerine başka hesaplama işlemleri için de kullanmak isteyebiliriz. Malesef pek makro bilmediğim için, benim için esnek olmayacak.

Bu durum sadece makro ile çözülebiliyorsa, bu ikili doğrulama seçeneklerini ayrı ayrı belirttiğimiz ve çıkan sonuçları kendimizin hesapladığı bir tanım yapılabilir mi? Örneğin bir filtreleme penceresi gibi; (İlk kontrol: Elma-İstanbul için) 1. sütunda "Elma" seçilip, 2. sütunda "İstanbul", (İkinci kontrol: Muz-İstanbul için) 3. sütunda "Muz", 4. sütunda "İstanbul" aratılıp bunlara uyan satırlar otomatik olarak C sütunundaki sayı değerleriyle listelense ve sonraki matematik işlemlerini bize bıraksa daha iyi olabilir. Bu hem insan hatalarını en aza indirir hem de sonraki matematiksel işlemleri istediğimiz gibi yapmama imkan tanır.

Yapılamıyorsa, yine de çok teşekkürler desteğiniz için.
İyi çalışmalar..

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Elmaİstanbul , Muzİstanbul vs.. nin tablo toplamı işinizi görüyorsa eki deneyin ve indis yada düşeyara ile gereken veriyi tablonuza alın.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• suayipson-Excel Örnek-2.zip
    9.7 KB · Görüntüleme: 2

suayipson

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Melih
Office Vers.
O365 Eng